V splošnem z anizotropijo opisujemo lastnost določenih površin, da spremenijo barvo ali barvni odtenek glede na kot opazovanja. Pojav je najvidnejši pri milnih mehurčkih, na krilih metuljev ter morskih školjkah.
![](https://www.m-sora.si/app/uploads/2022/10/image-74-1024x737.png)
Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Iridescenca
Mavričasti madeži nastanejo, ker se kaljenemu ali delno kaljenemu steklu med termičnim postopkom obdelave spremeni napetostno stanje. Vsakršno neenakomerno segrevanje, hlajenje ali pa premikanje stekla po valjih, v kalilnici, lahko povzroči efekt anizotropije. Večja ko je nehomogenost postopka, bolj vidna je anizotropija. 100 % enakomernega procesa kaljenja še ni mogoče zagotoviti, vendar se steklarji vse bolj trudijo k temu. Med procesom torej nastajajo napetostna polja, ki lahko v polarizirani svetlobi povzročijo dvojni lom svetlobe. Zato včasih, ob posebnih svetlobnih pogojih, med opazovanjem kaljenega stekla vidimo polarizacijaska polja (mavrico) v obliki različnih vzorcev. Ta fenomen je specifičen le za kaljena ali delno kaljena stekla.
![](https://www.m-sora.si/app/uploads/2022/10/image-75.png)
Kljub temu, da je fenomen anizotropije del tehnološkega procesa, končne stranke nočejo sprejeti vidne anizotropije kot del stekla. Standard o steklih opisuje anizotropijo kot vizualni efekt in ne kot defekt. Želja vseh, tako proizvajalcev stekla, proizvajalcev oken ter končnih strank je, da se v bližnji prihodnosti razvijejo postopki, ki bodo zagotavljali izdelavo stekla brez leopardovih odtisov.
VIR:
http://www.reflex.si/si/files/default/knjiga-gradimo-s-steklom/Gradimo_s_steklom_Book_SLO_web.pdf
Vir: https://www.glastory.net/anisotropy-defect-heat-treated-glass/13.01.2018